Kaip užsiauginti Šitakių? Dažniausiai užduodami klausimai apie jų auginimą.
1. Kuo Šitakiai yra
tokie ypatingi?
Kaip tradicinis patiekalų ingredientas šis grybas yra ypač populiarus Japonijoje, Korėjoje ir Kinijoje. Čia jų pavadinimas verčiamas kaip „kvapusis grybas“. Tačiau nežiūrint į puikias aromatines ir maistines savybes, Šitakiai turi ir biologiškai aktyvių komponentų.
Daugybė mokslinių tyrimų jau įrodė, kad Šitakiai turi priešvėžinių savybių, padeda reguliuoti blogojo cholesterolio kiekį kraujyje, padeda kovoti su stresu ir gerina kepenų bei inkstų veiklą. Šie grybai naudojami ir farmacijos pramonėje, dažniausiai preparatų imuninei sistemai stiprinti gamybai.
2. Kokios medienos reikia grybų „sodinimui“?
Penkiabalėje sistemoje 5 balus pagal tinkamumą gauna: ąžuolas, skroblas, kaštonas. 4 balai: beržas, alksnis, gluosnis. 3 balai – klevas. 2 balais vertinami drebulė ir kai kurios klevo veislės. Vaismedžiai vertinami vienu balu. Spygliuočiai netinka visiškai.
Tačiau pradedantiesiems nerekomenduojame naudoti žemiau nei 4 balais vertinamos medienos. Grybienos prigijimo laikotarpis gana jautrus, galite nepajusti klaidų. O šios skaudžiai atsilieps ne tokioje „mylimoje“ medienoje vešinčiai grybienai.
3. Kaip paruošti medieną?
Naudokite 8-18cm skersmens rąstelius, 1-1,2m ilgio (jums reiks juos panešioti, tad tai optimalus dydis). Kuo plonesnis – tuo didesnė išdžiūvimo rizika. Kuo storesnis – tuo sunkiau grybienai kolonizuoti visą rąstą (pirmasis grybas išdygs tik kai rąstas bus pilnai kolonizuotas). Todėl stenkitės naudoti daugiau vidutinio storio rąstelius. Medienos reikia šviežios, jokiu būdu nepapuvusios ar užsikrėtusios kitais grybais. Pjauti medieną reikia žiemą, palikti pagulėti apie 2 mėn. Nesijaudinkite, tiks ir seniau pjauta mediena, svarbu įsitikinti, ar ant jos neauga kiti grybai. Mes naudojome ir ąžuolo medieną, gulėjusią ilgiau nei metus.
4. Kaip teisingai „pasodinti“ grybus?
Kaip sodinamąją medžiagą pradedantiesiems rekomenduojame naudoti kaištukus. Jie yra brangesni nei palaida grybiena, tačiau patikimesni dėl mažesnio jautrumo išdžiūvimui sodinimo metu. Taip pat su kaištukais yra paprasčiau.
Jei pagulėjusių rąstelių skerspjūvyje matote įtrūkimų, didesnių nei 2mm, prieš sodinimą tokius rąstelius dar pamirkykite vandenyje bent 24val.
Jums reiks 8-8.5mm skersmens grąžtelio – įsivertinkite pagal kaištuką – kad kaištukas įsidėtų ne per lengvai ir ne per sunkiai. Guminio plaktuko kaištukų sukalimui. Bičių vaško, ar jo pakaitalo skylučių užtepimui.
Skylutes gręžkite tik prieš pat kaištuko įkalimą. Geriausia po kiekvienos skylutės išgręžimo iš karto pilnai įkalti kaištuką – šitaip geriausiai išsaugoma drėgmė. Rąsteliui reikia bent 50 kaištukų, tad skylutes reikia gręžti maždaug kas 10 cm korio principu (žr. nuotrauką). Sukaišius kaištukus reikia neatidėliojant užtepti skylutes ir rąstų galus vašku ar skystu parafinu.
5. Kur ir kaip statyti rąstelius?
Pirmuosius metus derliaus dar neturėsite, tad nesistenkite iš karto suteikti grybyno parko vaizdo. Svarbiausia reikia pavėsingos nuo vėjų apsaugotos vietos. Mes grybelius paguldėme sode tarp senų medžių. Įvairi literatūra rašo skirtingai, tačiau mūsų patirtis rodo, jog visgi geriau yra rąsteliams nesiliesti su dirvožemiu, bent kolonizavimo laikotarpiu - kad neužsikrėstų kitais grybais. Tad rąstelius pirmąjį sezoną galite sukrauti į neaukštas krūvas ant palečių ar panašiai.
6. Kaip prižiūrėti rąstelius su grybiena?
„Apsodintus“ rąstelius metams palikite ramybėje, tik laistykite. Mažiausiai kartą per dvi savaites. Saugokite nuo atokaitos. Truputis saulės nepakenks, tačiau didžiąją dienos dalį rąsteliai turi būti užkloti pavėsio. Sėkmingai kolonizuojamus rąstelius atskirsite iš baltos grybienos, pasirodančios rąstelių galuose.
7. Kada jau užaugs grybai?
Pirmo grybų derliaus sulauksite po metų, retkarčiais gali tekti palaukti dvejus. Pavasarį, kai baigiasi šalnos ir temperatūra nebekrenta žemiau 10°C (gegužę-birželį) turi išlįsti pirmieji grybai. Jei vistik praėjus metams po sodinimo dar nesulaukiate savaime pasirodančių Šitakių – užmerkite rąstelius parai vandenyje. Po kelių dienų turėtų pasirodyti pirmosios kepurytės. O jei vis viena nepasirodė – nepasiduokite, galbūt jūsų grybynui reikia dar truputį daugiau laiko.
Sėkmės!
Skustuku smulkintų smidrų salotos
- Kruopščiai smulkinta žievelė nuo pusės vidutinio dydžio citrinos
- 2 šaukšteliai šviežių citrinos sulčių
- 2 šaukšteliai šampaninio acto
- 2 šaukštai smulkinto šalavijo
- druskos
- šviežiai maltų juodųjų pipirų
- 3 šaukštai kedrinių pinijų riešutų
- ~500 g šviežių smidrų nupjaustytais galais
- 3 šaukštai alyvuogių aliejaus
- ~50 g smulkiai tarkuoto arba daržovių skustuku skusto parmezano
- 1 šaukštelis šviežių smulkintų petražolių
Sumaišykite
citrinos žievelę, citrinos sultis, actą, šalaviją, druską ir
pipirus mažame dubenėlyje. Palikite 15 min.
Tuo tarpu
paskrudinkite riešutus ant vidutinės kaitros, nuolat maišykite iki
kol švelniai paruduos, maždaug 5 min. Sudėkite į mažą dubenį
ir palikite atvėsti.
Naudodami daržovių
skustuką, susmulkinkite smidrus išilgai (į juosteles) ir sudėkite
į didelį dubenį.
Įmaišykite
alyvuogių aliejų į citrinos-acto mišinį. Geriausia būtų
supilti plona, pastovia srovele. Paragaukite ir papildykite druska ir
pipirais, jei norisi.
Į smidrus sudėkite
atvėsusius kedrinių pinijų riešutus, padažą, petražoles ir
pusę parmezano. Išmaišykite lengvais krestelėjimais. Pabarstykite
dar druskos ir pipirų jei norisi. Palikite salotas pastovėti bent
10 minučių prieš patiekiant. Patiekite apibarstę likusį
parmezaną. Skanaus!
Smidrai su šonine - orkaitėje arba ant žarijų
- norimo kiekio šviežių smidrų,
- atitinkamai tiek plonų šaltai rūkytos šoninės juostelių,
- druskos ir šiek tiek šviežių smulkintų čiobrelių.
Kadangi smidrų galai būna ganėtinai kieti - geriau juos nupjaustyti arba gerai apskusti. Apvyniokite kiekvieną smidro stiebą plona šoninės juostele, pagal skonį pabarstykite druskos ir šiek tiek šviežio čiobrelio.
Orkaitėje (ant grotelių) kepame 18-22min arba iki jūsų mėgiamo šoninės apskrudimo.
Ant žarijų geriausia naudoti groteles, padengtas plona folija. Kepame 18-20min arba vėlgi - iki norimos šoninės konsistencijos.
Kadangi mes naudojame šalto rūkymo šoninę - kartais nė nelaukiam tiek, tik pašildome keletą minučių. Užkandis tiesiog nuostabus ir pilnas variacijų priklausomai nuo vaizduotės! Nebijokite eksperimentuoti. Skanaus!
Smidrų salotos su balzaminio acto padažu
- 1/3 stiklinės balzaminio acto
- 3šaukštai alyvuogių aliejaus
- 1 šaukštas Dižono garstyčių
- 1 šaukštas šviežio smulkinto mairūno (tiks ir džiovintas)
- 1 šaukštelis traiškyto česnako
- 1kg šviežių smidrų (nupjaustyti kotelių galus, susmulkinti į ~5cm gabalėlius)
- 1 maža raudona paprika, susmulkinta
- 1/3 stiklinės smulkintų karijų (pekano) riešutų
Užvirkite balzaminį
actą ant vidutinės kaitros nedideliame prikaistuvyje. Virkite kol
kiekis sumažės per pusę, maždaug 3 minutes. Tuomet išpilkite į
didelį dubenį, įmaišykite alyvuogių aliejų, garstyčias,
mairūną ir česnaką. Įberkite šiek tiek druskos ir pipirų.
Pavirkite smidrus pasūdytame vandenyje maždaug 4 minutes, kad išliktų vos jaučiamas šviežių smidrų traškumas. Nusunkite. Praskalaukite šaltu vandeniu ir nusunkite dar kartą. Sudėkite smidrus ir papriką į dubenį su padažu ir viską sumaišykite lengvais krestelėjimais. Apibarstykite riešutais ir patiekite.
Skanaus!
Apkepti smidrai su šitakiais ir apvirtu kiaušiniu
- 2 šaukštai alyvuogių aliejaus
- 1/3 stiklinės smulkinto šalavijo
- 1 šaukštas šviežių smulkintų čiobrelių
- 2 stiklinės pjaustytų shiitake grybų (valgomųjų dantenių)
- ~150g šviežių smidrų
- 3 smulkiai supjaustyti česnakai
- 1/2 stiklinės nesūdyto vištienos sultinio
- 2 šaukšteliai nesūdyto sviesto
- 2 šaukšteliai šviežių citrinos sulčių
- 1/2 šaukštelio druskos (arba pagal skonį)
- 1/2 šaukštelio juodųjų pipirų
- 1 šaukštelis acto
- 2 dideli kiaušiniai
Įkaitinti aliejų didelėje keptuvėje (viryklę nustatyti ant vidutinės kaitros). Sudėti šalaviją, čiobrelius ir grybus. Kepti maždaug 4 min iki kol grybai švelniai paruduos. Pridėjus smidrų ir česnako pakepti dar 2 min. Tuomet įpilti sultinį ir kepti 2-3 min arba kol skysčio liks maždaug 2 šaukštai. Nuimti keptuvę nuo kaitros, įmaišyti sviesto, citrinos sulčių, druskos ir žiupsnelį pipirų.
Užpildykite du trečdalius keptuvės vandeniu. Pridėkite acto, užvirkite ant silpnos ugnies. Įmuškite kiaušinius į puodelius ar padažo indelius – iš jų atsargiai išpilkite kiekvieną į keptuvę su vandeniu ir actu. Pavirkite 3 min iki norimo kietumo, geriausia, kad trynys būtų skystas. Atsargiai išimkite kiaušinius kiaurasamčiu.
Padalinkite grybų ir smidrų mišinį į dvi lėkštes, ant kiekvienos uždėkite po kiaušinį ir pabarstykite pipirais.
Skanaus!
Konservuoti smidrai
- 30 smidrų ūglių
- 1/3 stiklinės rupios druskos
- ~2l šalto vandens
- 1-2 stiklinės acto
- 1 šaukštelis garstyčių (nesmulkintų)
- 1-2 šaukšteliai krapų sėklų
- 1 baltas svogūnas, supjaustytas žiedeliais
- 1/2 šaukštelio paprikos dribsnių
- 2 šakelės šviežių krapų
- 2 česnakai
Nupjaukite smidrų ūglių galus. Įdėkite ūglius į didelį dubenį kartu su 1/3 stiklinės druskos, užpilkite vandeniu ir palikite pastovėti porai valandų. Nuplaukite po šaltu vandeniu, nusausinkite.
Naudokite sterilizuotus stiklainius plačiu kakliuku.
Sumaišykite actą, cukrų, 1 šaukštelį druskos, garstyčias, krapų sėklas ir svogūnų žiedus. Užvirinkite ir pavirkite vieną minutę.
Sudėkite smidrų ūglius į stiklainius augimo kryptimi, palikite šiek tiek vietos iki dangtelio. Įdėkite po krapų šakelę į kiekvieną stiklainį, įberkite 1/4 šaukštelio paprikos. Užpilkite marinatą, steriliai uždarykite stiklainius. Stiklainius sudėti į didelį puodą ir palaikyti verdančiame vandenyje 10min.
Atvėsinkite kambario temperatūroje. Patikrinkite, ar visi stiklainiai sandarūs. Laikyti tamsioje, vėsioje vietoje. Jei stiklainis neužsidarė sandariai – laikykite jį šaldytuve ir suvartokite turinį per dvi savaites. Gražiausiam vaizdui rekomenduojame naudoti kuo šviežesnius smidrus.
Skanaus!